Poradnik pielgrzyma
- Warto sobie przygotować 3 pakunki: pierwszy z ciuchami, kosmetykami itd., który będziemy potrzebować tylko na noclegach i tylko wtedy będzie wyciągany, drugi z jedzeniem i talkiem(!), który będzie wyciągany na postojach i trzeci (opcjonalny) to plecak na droge z wodą i jakimś batonikiem ratunkowym, jakby się już nie mogło wytrzymać z głodu :)
- Należy uważać na łączenie ze sobą kilku toreb, plecaków, karimat w jedno. Utrudnia to prace wydających bagaże i może okazać się, że któraś z części ulegnie rozdarciu.
- Codziennie są 3 postoje na których jest herbata i kawa, więc trzeba sobie przygotować na tę okazje jakieś jedzenie, oczywiście to jedzenie jedzie sobie autkiem w pakunku drugiego rodzaju
- Rano trzeba iść sobie na zakupy co z zasady odbywa się dużymi grupami i naszykować jedzenia na nadchodzący dzień marszu
- Zanim się spakujesz, zobacz ile rzeczy nabrałeś. Czy na pewno wszystko jest niezbędne? Po co Ci 100 par skarpet i 33 bluzki oraz kilogram kosmetyków? Pamiętaj, że będziesz to musiał nieść codziennie po dwa razy. Czyli rachunek prosty - rzeczy mniej, będzie lżej.
- Zdrowe stopy to na pielgrzymce największy skarb, o który trzeba pieczołowicie się troszczyć. Warto poświęcić kilka minut przed wyruszeniem w trasę (a także na każdym postoju) na to, by porządnie posypać talkiem stopy. Mniej się wówczas pocą, a więc rzadziej powstają pęcherze.
- Zwróć także uwagę na skarpety, które zabierasz na pielgrzymkę. Od ich rodzaju dużo zależy. Powinny być zrobione z materiałów naturalnych np. z bawełny. Jeśli założysz skarpety stylonowe lub z innego sztucznego materiału i przejdziesz w nich kilkanaście godzin podczas upału lub deszczu, to masz największe szanse na odparzenia stóp. Przyjrzyj się także jak są one szyte. Duże i byle jakie szwy na skarpetach to zwiększone szanse na pęcherze.
- Nie zakładaj nigdy nowych butów, choćby były szpanerskie i kosztowały fortunę. Załóż buty sprawdzone, rozchodzone i takie, w których się dobrze czujesz
- W czasie deszczu nigdy nie zakładaj woreczków foliowych na skarpety, by nie zmoczyć nóg. Skutki takich eksperymentów mogą być bolesne.
- Jeśli chcesz się uchronić przed tzw. asfaltówką (swędząca wysypka na nogach) to wypijaj codziennie wapno. Jeśli dopadnie cię ta przypadłość to pamiętaj, że jedynym skutecznym lekarstwem jest też wapno. Jeśli go nie lubisz to zacznij się do niego przyzwyczajać już dziś ;-).
- Co zabrać ??
- Śpiwór i karimata - bez nich noce z pewnością będą ciężkie. Można oczywiście zabrać dmuchany materac, ale jest on stosunkowo ciężki i po przejściu kilkudziesięciu kilometrów nie będzie się chciało go pompować. Karimatę i śpiwór trzeba podpisać, żeby potem nie było niespodzianek.
- Jeśli chodzi o ubrania to powinieneś mieć: ciepły sweter, koszula flanelowa, dwie pary wygodnych spodni (długie i krótkie - ale nie krótsze niż do kolan), warto też zabrać luźny dres. Oczywiście weź ze sobą bieliznę i skarpety - ilość według własnych potrzeb. Pakując koszulki pamiętaj, że powinny one zakrywać Tobie ramiona.
- Podstawą są wygodne i dobrze rozchodzone buty (najlepiej dwie pary), takie które nosisz na co dzień i dobrze się w nich czujesz.
- Okrycie przeciwdeszczowe - jak najlżejsze, aby można je było z sobą codziennie nosić - Nakrycie głowy, najlepiej z daszkiem (czapka) lub rondem (kapelusz) - w słoneczne dni niezbędne
- "Klapki" - przydają się po przyjściu na nocleg. Po takim ciężkim wysiłku nogi powinny odpocząć, a poza tym po umyciu łatwiej włożyć opuchnięte i obolałe nogi w klapki niż w buty.
- Różaniec
- Swoje dokumenty
- Lekarstwa własne, które stale stosujesz
- Talk do stóp, oraz krem przeciw oparzeniom słonecznym
- Latarka
- Przybory toaletowe i ręcznik
- Mały plecak lub chlebak
- Duży kubek (najlepiej niezbyt łatwo tłukący się), łyżka, nóż i butelka na picie lub bidon
- Pieniądze - na swoje potrzeby i nieoczekiwane opłaty
- Większość wymienionych rzeczy, spakowanych do plecaka będzie podróżowało samochodem. Jednak spośród nich niektóre warto mieć przy sobie podczas pielgrzymowania. Najlepiej spakowane w mały plecak lub chlebak
- Dokumenty
- Swoje niezbędne lekarstwa, talk
- Coś do zjedzenia, oraz butelkę z piciem. Odradzam napoje słodkie i gazowane.
- Płaszcz przeciwdeszczowy i czapkę
- Śpiewnik i różaniec