Regulamin Pielgrzymki Pieszej
  1. Pielgrzymka jest aktem wyłącznie religijno-pokutnym: "Rekolekcjami w Drodze". Każdy, kto w niej uczestniczy:
    • bierze udział codziennie we Mszy świętej, nabożeństwach, konferencjach, itp.
    • nie będzie palił tytoniu i pił alkoholu,
    • będzie przestrzegał zaleceń księży przewodników i służby porządkowej.
  2. Trzeba się z góry nastawić na: zmęczenie, niepogodę, upał, niewygody, skromne jedzenie, brak odpowiednich warunków sanitarnych, różne dolegliwości fizyczne... Może się też zdarzyć, że z wielu różnych względów zmuszony będziesz podąć decyzję przerwania Pielgrzymki i powrotu do domu (zdrowie, sytuacja rodzinna, etc.); potraktuj to jako wolę Bożą.
  3. Obowiązuje strój praktyczny, wygodny i skromny (zasłonięte ramiona i kolana). Ponadto w małym plecaku lub chlebaku należy mieć z sobą: nakrycie głowy, śpiewnik, różaniec, płaszcz przeciwdeszczowy, coś do jedzenia i picia, leki osobiste i dokumenty. Zlekceważenie wymogu odpowiedniego stroju może być powodem niewpuszczenia do Kaplicy Cudownego Obrazu.
  4. Obowiązuje zakaz kąpieli w jakichkolwiek zbiornikach wody, Np.: baseny, rzeki, stawy itp.
  5. Idziemy razem jako wspólnota, rodzina pielgrzymkowa - to wiele znaczy! To troska o:
    • klimat, jaki tworzymy wokół siebie, życzliwość, ogromną kulturę bycia, wrażliwość na potrzeby innych, zwłaszcza słabszych czy starszych,
    • wykorzystanie wszelkich posiadanych talentów i możliwości (np. muzycznych, medycznych, technicznych),
    • włączanie się w służby i dyżury (noszenie tub, bagaży dla dobra grupy czy całej Pielgrzymki, itp.).
  6. Wdzięczność to najpiękniejszy wymiar człowieczeństwa. Wdrażać ją będziemy podczas całej drogi wobec Pana Boga i Jego Matki, ale na pielgrzymim szlaku trzeba ją okazać wobec wszystkich spotkanych ludzi za każdy, nawet najmniejszy gest dobroci.
  7. Gdybyś stracił siły, poczuł się słabo lub otarł nogi podczas marszu, powiedz o tym najpierw komuś, kto idzie obok Ciebie i poproś o pomoc! W razie potrzeby zejdź na prawą stronę drogi i poproś służbę porządkową o przywołanie pielęgniarki. Jednak w miarę możliwości postaraj się korzystać z pomocy Służby Medycznej na postojach, najlepiej po dotarciu na nocleg.

Etykieta pielgrzymkowa


  W etykiecie znajdziesz kilkanaście propozycji (w zasadzie nie do odrzucenia) zachowań i tradycji pielgrzymkowych.

  Wszyscy tworzymy atmosferę naszej grupy pielgrzymkowej. To Twój sposób bycia i odnoszenia się do bliźniego odgrywa tutaj ogromną rolę. Z pewnością wysiłkiem będzie okazywanie drugiemu człowiekowi życzliwości, gdy Ty masz pełno pęcherzy, boli Cię kręgosłup, jesteś zmęczony i głodny, a on jest jeszcze w pełni sił. Ale to właśnie w takich sytuacjach ukazuje się nasze człowieczeństwo i prawdziwe oblicze naszego chrześcijaństwa. Pamiętaj, że każde dobro, które będzie Twoim udziałem przyniesie stokrotny plon.

  Wszystko, co otrzymujemy na pielgrzymce jest darem! Może się zdarzyć, że warunki Twojego noclegu będą inne niż pozostałych pielgrzymów. Nie należy się tym zrażać.. Warto pamiętać, że pielgrzymka ma charakter pokutny, a nie wycieczki orbisowskiej. Zatem wszelkie niedogodności (Np.: spanie w stodole, szkole czy remizie, zimna woda czy też chrapanie innych pielgrzymów) powinny stać się moim wyrzeczeniem, które warto poświęcić konkretnej intencji Np. w tej, dla której podjąłeś trud pielgrzymowania.

  "Szanuj Przewodnika swego, bo możesz mieć gorszego" - jest to człowiek zabiegany, który jest za wszystko odpowiedzialny. Nie utrudniaj mu życia i nie zadręczaj go zbędnymi pytaniami w stylu: a ile jeszcze do końca, albo czy dzisiaj idziemy piaskami, albo czy dzisiaj będzie świeciło słonko. Przewodnik to nie wróżka. Warto mieć też na względzie to, iż zdanie przewodnika jest ostateczne i najważniejsze.

   Stosuj się do poleceń służby porządkowej. Nie obrażaj się i nie kłóć się z nimi jeśli będą do znudzenia powtarzać: "łączymy i przyspieszamy", "bardziej na prawo", itp. Do ich powinności należy utrzymanie całej grupy w określonym porządku, pilnowanie równego tempa marszu, bezpieczeństwa na drodze, przestrzegania regulaminu pielgrzymki i kultury bycia wszystkich pielgrzymów. Ze swych obowiązków będą się wywiązywać sumiennie, więc chciej ich zrozumieć. Pod żadnym pozorem nie przechodź w trakcie marszu i na postoju na drugą stronę jezdni - nie ryzykuj swojego i cudzego życia.

  Ze służby medycznej korzysta się w uzasadnionej potrzebie. Najlepiej na postoju. Jeśli np. obtarłeś sobie nogę, to od razu nie umieraj. Zgłoś się do punktu medycznego na najbliższym postoju. Pamiętaj również, że ich jest kilka, a pielgrzymów kilkudziesięciu. Poza tym warto byś pamiętał o tym, że do punktu medycznego, w miejscu noclegu pielgrzym przychodzi zaraz po umyciu się, nie czekając do późnego wieczora. Pielęgniarki także potrzebują snu.

  Może się zdarzyć, że pielęgniarka zabroni Ci iść dalej i wyśle Cię do samochodu. Należy wówczas unikać dwóch zachowań:

  • Ukrywania tego i dalszego marszu. Pamiętaj, konsekwencje tego mogą być poważne i okaże się, że będziesz musiał wracać do domu,
  • Nadmiernego wykorzystywania transportu samochodowego, choćby kosztem symulowania i oszustwa. Wynikiem takiego działania jest także odesłanie do domu.

  Punktualność to podstawa! Będę mógł Ci tylko współczuć, jeśli się spóźnisz i będziesz musiał gonić całą grupę. Grupa nie będzie na Ciebie czekała, a jazda autostopem w trakcie pielgrzymki jest obca każdemu pielgrzymowi.

  Istnieje prawdopodobieństwo, że zostaniesz wyznaczony do niesienia na jednym z etapów tuby lub wzmacniacza. Nie wymiguj się od tego - to jest twój dar dla grupy. Nie stwarzaj powodów do interwencji porządkowych.

  Na pielgrzymce obowiązuje także oszczędzanie wody, na naszej trasie mogą być miejsca, gdzie są jej braki. Nie wylewaj wtedy wody na siebie lub innych, żeby się ochłodzić tylko podziel się z innym - może jemu właśnie chce się pić.



14-17/08/2024 poradnik pielgrzyma | regulamin pielgrzymki | śpiewnik | historia | kontakt
Wyrski Serwis Pielgrzymkowy / Wszelkie prawa zastrzeżone 2024 ©